Čerpės

Čerpės
Išrinkti namui stogo dangą – labai rimtas ir atsakingas darbas. Jau vien todėl, kad stogas dengs namą du, tris dešimtmečius arba gerokai ilgiau. Rinkdamiesi stogą, norime ko nors ypatingo, to – kas mūsų namą išskirtų iš aplinkinių, taip pat suteiktų pridėtinę vertę ilgam, juk niekada nežinome, kada pribręs aplinkybės, kai reiks namą parduot ir ką iš privalumų mes pateiksime potencialiam pirkėjui. Sienas persidažys, kilimą, grindis, vonią pasikeis, baldus taip pat, pas visus juk vaikų yra, visiems žinoma, kad tai kas namo viduje - labai greit nusidėvi.

Išrinkti namui stogo dangą – labai rimtas ir atsakingas darbas. Jau vien todėl, kad stogas dengs namą du, tris dešimtmečius arba gerokai ilgiau. Rinkdamiesi stogą, norime ko nors ypatingo, to – kas mūsų namą išskirtų iš aplinkinių, taip pat suteiktų pridėtinę vertę ilgam, juk niekada nežinome, kada pribręs aplinkybės, kai reiks namą parduot ir ką iš privalumų mes pateiksime potencialiam pirkėjui. Sienas persidažys, kilimą, grindis, vonią pasikeis, baldus taip pat, pas visus juk vaikų yra, visiems žinoma, kad tai kas namo viduje - labai greit nusidėvi.

Vienas geriausių pasirinkimų namo stogui yra keraminės čerpės. Tai seniai suprato Vakarų Europos šalių gyventojai, kaip pvz. Vokietijoje, Belgijoje, Olandijoje, Prancūzijoje praktiškai 80-90% visų šlaitinių stogų yra dengiami keraminėmis arba betoninėmis čerpėmis. Stogo dangai pasirinkti keramines čerpes tikrai verta, nes tai ilgalaikė investicija į namą, kuri išliks ir jūsų vaikams. Ilgaamžiškumu keraminėms čerpėms prilygsta tik stogai iš natūralaus akmens, taigi - tai investicija 50-100 metų ir palikimas ateities kartoms.

Keraminių čerpių ilgaamžiškumą lemia jų ypatybės: didelis atsparumas gniuždymui, lenkimui ir šalčiui, taip pat - mažas vandens įgeriamumas. Jos nebijo ir UV spinduliuotės poveikio bei agresyvios aplinkos (pavyzdžiui, silpnų rūgščių) poveikio, todėl, laikui bėgant, nepraranda savo patrauklumo. Keramika neįsielektrina, jos paviršiuje nesusidaro statiniai krūviai, be to, tai – nedegi (A1 degumo klasės) medžiaga. Kaip visi kiti iš natūralių medžiagų pagaminti produktai, taip ir keraminės čerpės kvėpuoja. Tiek glazūruotos, tiek angobuotos čerpės yra laidžios vandens garams, todėl drėgmė po jomis nesikaupia. Daromas vėdinamasis oro tarpas padeda kondensatui žymiai greičiau išgaruoti, o stogų dangos konstrukcijų pažeidimų stiprumui didesnę įtaką turi būtent ne pati drėgmė, bet kiek ilgai ji veikia.

Priešingai nei skardinės stogo dangos, kurios gaminamos iš geležies rūdos ir kuo jas padengsi: cinku, dažais ar kt., su kiekvienais metais jų paviršius reaguodamas su vandeniu, kondensatu, ultravioletiniais spinduliais - silpnėja.

Čerpinė stogo danga nereikalauja priežiūros, lengvai atlaiko stiprius oro gūsius, yra atsparios rūgščiam lietui, temperatūrų svyravimui bei nedega, o aukšta garso izoliacija puikiai slopina triukšmą ir kritulių skleidžiamą garsą, pvz. skardiniai stogai sveria ~5 kg/m², kai keraminės čerpės ~30-40 kg/m². Kuo masyvesnė stogo danga pasirinkta, tuo labiau ji sugeria garsą, todėl  stogui pasirinkę keramines čerpes, galėsite lengvai užmigti lietingais pavasario ir rudens vakarais, o ne klausytis lietaus barbenimo iki ryto, nors ryte laukia darbas, o vakarą romantiškai norisi praleist su žmona, klausantis mėgstamos muzikos.

Prie keraminių čerpių privalumų taip pat priskiriamas jų šiluminis inertiškumas. Dėl savo tankio ir masės jos neblogai kaupia šilumą: įkaisdamos ją sugeria, o paskui lėtai atiduoda, todėl žiemą jums reikės mažiau lėšų skirti šildymui, o vasarą - pastato vėsinimui.

Tradicinės keraminės, raudonos spalvos čerpės gaminamos trimis etapais: paruošiama žaliavinė masė, čerpė suformuojama (štampavimo arba juostiniu būdu) ir išdžiovinama, tuomet – išdegama specialiose krosnyse 1000–1200 °С temperatūroje. Gamybai naudojama plastiška molio masė, kruopščiai išvalyta ir susmulkinta tik iš natūralių medžiagų. Įdomumo dėlei bet kokie sintetiniai produktai, net ir patvariausi jau prie ~400 laipsnių temperatūros eina per kaminą su dūmais kartu.

Norint suteikti papildomų savybių, keramika gali būti padengiama stiklo glazūra (medžiagos paviršius tampa blizgus) arba angoba (gaminys bus matinis). Taip keraminės čerpės įgauna rudos, juodos, pilkos, vyšninės ar kt. spalvos atspalvius, suformuodamos platų spalvų pasirinkimą šiuolaikiniam žmogui, tokių galimybių nebuvo prieš 50 ar 100 metų, kai čerpės buvo gaminamos praktiškai tik natūralios raudonos spalvos.

Angoba - tai vandens ir molio mišinys. Į jį pridedama skirtingų natūralių mineralinių medžiagų. Jų sudėtyje yra įvairių metalo oksidų, kurie, degant čerpes krosnyje, joms suteikia tam tikras spalvas bei atspalvius, kurie iškepus čerpes aukštoje temperatūroje tampa ilgaamže čerpės paviršiaus dalimi, atsparia bet kokiems atmosferos veiksniams ilgam!

Glazūra – tai stikliška masė, kurios sudėtyje yra metalo oksidų. Čerpės glazūra padengiamos prieš degimą, kišant į krosnį. Aukštoje temperatūroje glazūra sukietėja ir suformuoja apsauginį blizgantį sluoksnį ant čerpės paviršiaus.

Glazūra dengtas čerpes rekomenduojame rinktis statant namą miškingoje vietovėje, šalia vandens, nes keraminės čerpės paviršius tampa itin lygus, slidus, prie tokio paviršiaus niekas nekimba, o jei kas prikimba - lietus padaro savo darbą.

Kuo skiriasi betoninės ir keraminės čerpės? Betoninės čerpės išplito po antrojo pasaulinio karo, kai Europai reikėjo greitai atstatyti namus, todėl reikėjo greičiau, pigiau gaminamos stogo dangos, nei buvo keraminės čerpės. Betonines čerpes pagaminti paprasčiau ir greičiau nei keramines.

Pagrindiniai keraminių ir betoninių čerpių skirtumai:

Betoninių čerpių kaina - mažesnė, apie 6-10 eur/m² su pvm., kai tuo tarpu keraminių čerpių – 7-20 eur/m² su pvm., priklausomai nuo formos, spalvos, padengimo.

Svoris - betoninės čerpės yra sunkesnės nei keraminės.

Betoninės čerpės turi didesnį vandens įgeriamumą, paviršius yra dengiamas specialiais dažais, tačiau tai nėra produktas iškeptas aukštoje temperatūroje, kur viskas susilydo ilgam tarnavimui, todėl po kažkiek metų galimi spalvos pakitimai veikiant ultravioletiniams spinduliams. Todėl su laiku betoninės čerpės linkę blukti, taip pat labiau linkę samanoti ir pasidengti kitais aplinkos nešvarumais, tai pastebima eksploatuojant stogo dangą 5-15 metų bėgy, nors pirmus kelis metus to nebuvo.

Tokius pagrindinius skirtumus galima pastebėti nagrinėjant stogus, uždengtus prieš 8-20 metų Lietuvoje ir Vakarų Europos šalyse, kai važiuojama per gyvenamųjų namų kvartalus ir stebimi betoninių ir keraminių čerpių stogo dangų išvaizdos pokyčiai.

Tačiau technologijos sparčiai tobulėja, betoninių čerpių paviršiaus padengimo medžiagos taip pat, siekiant sumažinti jų vandens įgeriamumą, paviršiaus spalvos išlaikymą. Todėl deklaruojamus gamintojų parametrus ir technologiją įvertins tik laikas.

Rinkitės patikimų čerpių gamintojų produktus, gamyklų, kurios rinkoje dirba ne dešimt ir ne dvidešimt metų, bei gali suteikti rašytines garantijas savo gaminamiems produktams.